Common Room

Senior Management Team:

Head Mr M.S. READER, MA MPhil MBA, FRSA, QTS
Deputy Head Mr S.D. BIRD, BA, MEd, QTS
(French; Spanish; Deputy Designated Safeguarding Lead)
Deputy Head (Pastoral) Dr Andrea Saxel, BSc, PhD
(Chemistry; Designated Safeguarding Lead)
Deputy Head (Academic) Mr D.R. BOGGITT, BEng PGCE
(Maths)
Head of External Relations Mrs J. R. COOKSLEY BA, MA
Bursar Mr P.T. ROBERTS, MBE, DChA
Deputy Bursar Mr P.A. DUNN, BA
Assistant Head (co-curricular) Mr C.H.D. BODDINGTON, BA, PGCSE, MEd (Economics; BS)
Senior Housemaster Mr A. A. G. Logan (Geography; Housemaster, Loveday)
Head of School Admin Ms A.J. RUSSELL-PRICE
(School Office Management)
Inspection Officer Dr A.P. SAXEL, BSc PhD
(Chemistry, Deputy Head (Pastoral))
Assistant Head (Director of IT) Mr D.J. FUTCHER, BSc, MBCS, QTS
(ICT; Music Technology)
Assistant Head (Learning, Teaching and Innovation) Dr J.L. TAYLOR, BA, BPhil, PhD, PGCSE (Physics; Tutor, East
Head of Admissions Mr S.J. BATCHELOR

Common Room

Mr I.M. ALLISON MA PGCE English; Drama; Tutor, Loveday
Mrs M.C. ALLISON, BEd English; i/c Riding; Deputy Head of Admissions, Executive Foundation Director
Ms S. C. ASHTON Chaplain’s Assistant; Tutor, West
Miss M. BAFFOU, LLCE French Assistante
Mr A.K. BARKER BSc, PGCE Maths; Tutor, Loveday
Mrs R. L. Barker BSc, PGCE Biology
Mr J. BARTLETT, BSc CIMA Economics & Business Studies; Head of Lower School Studies; i/c Racket Sports; Tutor, East
Mrs S.E. BAUMANN, BA PGCE Design; Head of Examinations; Tutor, Cubitt
Mr E.J.P BRADNOCK English; Resident Deputy Housemaster, Cubitt
Mrs P. BIGG, PGCE Spanish Language Assistant
Mr B.W. BROWNE, BSc PGCE Mathematics; i/c Football; Tutor, Cubitt
Mrs G.L BUKOWSKA, BSc MSc Biology; Resident Deputy Housemistress, West
Mrs O. BURT, BA, MA Librarian; Russian; Tutor, South
Mr E.J. CARSON, BSc Maths; Tutor, Loveday
Mr S.T. COOKE, BA Religion and Philosophy; Housemaster, Cubitt
Mr J.N.M. DEACON, BA, PGCSE English; Tutor, Loveday
Mrs E.G.M. DELLIERE, BA Business Studies, Economics; Tutor, Loveday
Mr N. DRAKE, BA French; Spanish; Joint Head of PSHE, Tutor, East
Mr D. M. EAGLESTONE, BSc, PGDip Acting Head of Brass
Mrs E.L. ELLIN, BA PGCE Head of Mathematics, Tutor, South
Mrs H.B. FEARN, BA PGCE History; Politics; Tutor, South (Michaelmas term only)
Mr T.R. FEARN, BSc PGCE Physics; Head of Academic Administration; Non-Resident Deputy Housemaster, Cubitt
Mr A.P. FORSDIKE, MA PGCE History; i/c Cricket; Housemaster, North
Mrs C. GANGEMI, Bsc PGCE Assistant Head of Maths; Tutor, East
Miss R.S. GIBSON, BTh Head of Religion & Philosophy; Tutor, North
Ms C. S. GRAY SpLD Academic Mentoring; Tutor, East
Miss S.L. GREENWOOD, BA(Ed) Chair of CR; non-executive member of SMT; Head of P.E.; Mathematics; i/c Golf; Tutor, South
Miss Z.E.S. GRIFFITHS, BA Classics; Tutor, West
Mr A.J. GUPPY, BA History Graduate Assistant
Dr D.A.W. HOGG, BA MSt DPhil Head of Classics; Senior Tutor; Tutor, South
Miss E.M. HOLLAND, BA, PGCE Art (Printmaking); Tutor, South
Mr A.R. HOUSTON, BSc P.E.; Director of Rugby; Project Director; Tutor, East
Miss S.J. HOUGHTON, BSc Resident Sports Coach (Netball); Tutor, Loveday
Mr M.R. JENKINS, BA Theatre Manager; Production Arts; Tutor, North
Mr R.C.E.K. KEFFORD, BSc PGCE Chemistry; i/c Hockey Coaching; Tutor, Loveday
Dr S.L. KEMP, BSc PhD PGCE Head of Chemistry; Tutor, West
Mr R.G. LANE, MEng Head of Physics; Resident Deputy Housemaster, North
Dr D.A.W. HOGG, BA MSt DPhil Head of Biology; Tutor, North
Miss S.J LEACH English; Drama; Non-resident Deputy Housemaster, South
Mr T.G. LEEKE BSc History; Politics;  Tutor, North
Mr P. LEGGITT, MA English; Tutor, East
Mrs B.L. LEWIS, MA, MSc EPQ; Religion & Philosophy; Tutor, West
Revd. T.M.P. LEWIS, MA MTh Chaplain; Religion & Philosophy; Tutor, Cubitt
Mr R.W. MANSEL LEWIS, BA, PGCE  French; Spanish; Tutor, North
Mrs C.J. LOCK, BSc, PGCE Biology; Housemistress, South
Mrs S.E. McLAUGHLIN, BEd Sport
Miss H. MALLORY, BA PGCE Geography; Geology; i/c Rounders; Tutor, North
Mrs L. MERCER, BA, PGCE Art (Lens Based Media); Tutor, North
Mr N.G.A MILLER French and Spanish; Tutor, North
Mr A. MOORE, BA Classics; Tutor, Loveday
Mr J.P. NAIRNE, BFA PGCE Director of Art; Tutor, Loveday
Mr G.J.N. NEILL, BA MA PGCE Head of English; Head of University Admissions; Tutor, Cubitt
Miss C.E. NICHOLLS, MA PGCE Mathematics; i/c Squash; i/c Hockey Administration; Tutor, South
Mrs C.L. OLDFIELD EAL
Mrs K.K. OPIE, BSc, MSc, PGCE Head of Academic Mentoring; Tutor, South
Mr R.J. ORGAN Director of Hockey
Miss D.E. PARKES, BA PGCE Geography; Deputy Senior Tutor; Tutor, South
Miss S.R. PARRY, BA PGCE Director of Netball; Drama; Non-Resident Deputy, West
Mr M.C. PASHLEY, BMus Director of Cranleigh Music
Mr E.J.E. PEERLESS, BSc Chemistry; Tutor, East
Mrs J.A. PIMM, BEd Sport
Mrs N.I. PLOWMAN, BA QTS Director of Drama; Tutor, West
Mr G.V. PRITCHARD Chemistry; Tutor, Cubitt
Mr T.D.S. PYM, BCom, GDipEd Business Studies; Economics (exchange); Tutor, North
Mrs O.D. RAVILLIOUS, BA PGCE Assistant Head of English; Joint Head of PSHE; Tutor, Cubitt
Mrs A.E. READER, BA PGCE Careers
Mr D.C. REED, BA, MSc Design; I/c skiing; Resident Deputy Housemaster, Loveday
Mr A.D. ROBINSON, BA PGCE Head of French, Spanish; Tutor, North
Mr I.P. ROSSITER, BSc Assistant Chaplain; Biology; Resident Deputy Housemaster, High Upfold
Mr A.S.J ROTHWELL Head of History; Master of the Scholars; Tutor, Loveday
Mr G.C. ROYALL, BSc Head of Contemporary Music; Tutor, East
Mr R.J. SAXEL, BA, Dip.RAM, LRAM Head of Performance; Tutor, South
Mr J.H. SCHOFIELD-NEWTON, BA, MA Classics Graduate; Tutor, East
Mr P.N. SCRIVEN, BA MA LRAM MM Organist in Residence
Miss H.E.O. SHAIRP, BA, PGCE French; Spanish; Tutor, East
Mr W.J.J. SHERRINGTON-SCALES Geography; Non-Resident Deputy Housemaster, North
Mrs A.M. SIMPSON Head of Spanish; Tutor, East
Miss E.R. SINCLAIR Drama; Tutor, Cubitt
Miss R.J. SINGLETON, BEng Physics; Tutor, West
Mr C.P.G. STEARN, BA, MPhil Head of Geography; Tutor, West
Mrs A.C. SMUTS, BSc, PGCE Athletics; PE; Tutor, South
Mrs S.D. THOMSON, BSc Religious & Philosophy; Classical Civilisation; P.E.; Tutor, South
Mr J.J. TAYLOR, BA Head of Design; Tutor, North
Dr A.L.J. THOMAS, BMus, MPhil, PhD Acting Head of Woodwind
Dr B.R. TYRRELL, MChem DPhil Chemistry; i/c Climbing; Safeguarding Officer; Tutor, Cubitt
Mr D.N. VAIANI, MA History; Tutor, Cubitt
Mr G.V. PRITCHARD MFL Graduate Assistant; Tutor, South
Mr R.H. VERDON, BA MBA History and Politics; Non-Resident Deputy Housemaster, East
Miss E.L. WALLIS Physics; Tutor, West
Dr M. WARD, BA PhD LGSM MMus Dip.RCM ARCM Head of Piano; Tutor, North
Mr K.D. WEAVER, BA PGDip Head of Academic Music; Head of Strings; Tutor, Cubitt
Mr M.J. WEIGHTON, BA, PGCE Art (3d studies)
Miss S.L. WEBB, BA Head of Politics; Warden, West
Mr S.D. WELCH Director of Cricket; Sport; Tutor, Loveday
Miss J.D. WILES, BSc PGCE Mathematics; Non-resident Deputy Housemistress, West
Mrs R. WILLIAMS BMus PGDip PGCE Head of Woodwind & Brass; Tutor, South (maternity leave)
Mr J.M. WITCOMBE, BSc PGCE Physics; Housemaster, East
Mrs A. WORSLEY, BSc PGCE Maths; Housemistress, West
Mr M.A. WORSLEY, LLB Business Studies and Economics, Tutor, West
Mrs U.C. YARDLEY, BA PGCE Head of German; French; i/c Badminton; Tutor, West
Ms W.L. YATES, Cert Ed Art (Ceramics)
Dr S.A.H. YOUNG, BSc MSc PhD PGCE Biology; Geology; Head of Outdoor Education; OC, CCF; Tutor, West