Mrs M.C. Allison

Deputy Head of Admissions (i/c 6th Form Entry)

Ms M. Baffou

French Assistante

Mr A.K. Barker

Maths Teacher

Mrs R.L. Barker

Biology Teacher

Mr J. Bartlett

Head of Economics & Business Studies

Mrs S.E. Baumann

Head of Examinations

Mrs P.M. Bigg

Spanish Language Assistant

Mr S.D. Bird

Deputy Head

Mr C.H.D. Boddington

Assistant Head (Co-Curricular)

Mr D.R. Boggitt

Deputy Head (Academic)

Mr E.J.P. Bradnock

Resident Deputy Housemaster

Mr S.L. Brearley

Strength & Conditioning Coach

Mrs S.R. Broad

Non-resident Deputy Housemistress

Mr B.W. Browne

Maths Teacher

Mrs G.L. Bukowska

Resident Deputy Housemistress

Mrs O. Burt

Librarian

Mr E.J. Carson

Maths and Physics Teacher

Mr W.E. Chadwick

Second in French Dept

Mr O.A. Chisholm

Assistant Chaplain / Geography Teacher

Mrs C.L. Constable

Teacher of History and Politics

Mr T.M.D. Constable

Teacher of Busines Studies & Economics

Mr S.T. Cooke

Housemaster

Mrs A.P.L. Cooke

Teacher of Classics

Mrs N.J.R. Davison

Non-resident Assistant Housemaster

Mrs E.G.M. Delliere

BS & Economics Teacher

Mr N. Drake

Joint Head of PSHE

Mr A.T.I. Evans

Teacher of Computing

Mr T.R. Fearn

Head of Academic Administration

Mrs K.J. Flack

Learning Support Teacher

Mr A.P. Forsdike

Housemaster

Miss C.E. Frude

Non-resident Assistant Housemaster

Mr D.J. Futcher

Assistant Head (Director of IT)

Mrs C.W. Gangemi

Assistant Head of Mathematics

Ms R.S. Gibson

Head of Religion and Philosophy

Mrs R. Godber

Learning Support Assistant

Mrs C.S. Gray

Head of Learning Support

Mrs H.Y. Guo

Mandarin Tutor

Mr A.J. Guppy

History Teacher

Miss C.R. Hall

Teacher of Spanish and French

Mr G. Helliwell

Teacher of Biology

Mr A.G.C. Hillen

Teacher of English

Dr D.A.W. Hogg

Head of Classics

Miss E.M. Holland

Art Teacher

Mr B.P. Hopcroft

Head of Religion and Philosophy

Mr A.R. Houston

Director of Rugby

Mr R.C.E.K. Kefford

Chemistry Teacher

Dr S.L. Kemp

Head of Chemistry

Mr C.W. Kinnersly

Teacher of Art

Mr R.G. Lane

Loveday Housemaster

Mr F.P.A. Laughton

Head of Biology

Mr P.M. Leamon

Non-resident Assistant Housemaster

Mr T.G. Leeke

History and Politics Teacher

Mrs B.L. Lewis

Rhodes Housemistress

Mrs C.J. Lock

Housemistress

Mrs E.R. McGhee

Drama Teacher

Mr G.L. McMillan

Teacher of Design Engineering

Mrs L. Mercer

Art Teacher

Miss H.K. Merry

Deputy Housemistress

Mr N.G.A. Miller

French Teacher

Mr J.P. Nairne

Director of Art

Mr G.J.N. Neill

Head of English

Miss S. Ni'Man

Teacher of Design Engineering

Miss C.E. Nicholls

Maths Teacher

Mr M.C. Pashley

Director of Cranleigh Music

Mr E.J.E. Peerless

Chemistry Teacher

Mr G.V. Pritchard

Chemistry Teacher

Mr S.G. Quinn

Head of Mathematics

Mrs O.D. Ravilious

Assistant Head of English

Mrs A.E. Reader

Head of Careers

Mr D.C. Reed

Resident Deputy Housemaster

Mr A.D. Robinson

Head of French

Mr I.P. Rossiter

Deputy Housemaster - High Upfold

Mr A.S.J. Rothwell

Head of History

Mr G.C. Royall

Head of Contemporary Music

Dr A.P. Saxel

Deputy Head (Pastoral)

Mr R.J. Saxel

Head of Performance

Mr J.H. Schofield-Newton

Classics Teacher

Mr J. Scott

Director of Drama

Mrs R.J. Scott

Housemistress

Miss R.E. Simmons

Part-time resident Deputy Housemistress

Mrs A.C. Smuts

Director of Athletics

Mr C.P. Stearn

Head of Geography

Dr J.L. Taylor

Assistant Head (Learning, Teaching and Innovation)

Mr J.J. Taylor

Head of Design Engineering

Dr A.L. Thomas

Head of Woodwind

Dr B.R. Tyrrell

Safeguarding Officer

Mr D.N. Vaiani

History & Politics Teacher

Mr R.J.O. Venables

Teacher of Mathematics

Mr R.H. Verdon

Head of Politics

Miss E.L. Wallis

Non-resident Assistant Housemaster

Dr M.E. Ward

Head of Piano

Mr K.D. Weaver

Head of Academic Music

Mr M.J. Weighton

Art Teacher

Mr S.D. Welch

Director of Cricket

Mr R.A.C. Williams

Non-resident Assistant Housemaster

Mr J.M. Witcombe

Housemaster

Mr M.A. Worsley

BS & Economics Teacher

Mrs A.W. Worsley

Housemistress

Mrs U.C. Yardley

Head of German

Dr S.A.H. Young

Head of Outdoor Education